Sivuilla voi esiintyä ajoittain ulkoasuun liittyviä tilapäisiä tai pysyviä muutoksia. Ilmoita ongelmista yllapito(at)kuntopirkat.fi.

35-vuotisjuhlassa palkintojuhla

alkuper.: 2015-10-18 10:02:48 -- hookoo -- yhdistys

Kunto-Pirkat palkitsi 35-vuotisjuhlassaan ison määrän seuran ansioituneita toimitsijoita ja urheilijoita.

Uusiksi kunniajäseniksi nostettiin Eila Laapotti (numero 32), Torsti Helminen (33) ja Veikko Ripunoff (34).

 

SAULin kultainen ansiomerkki voidaan myöntää vähintään 15 vuoden ansiokkaasta seuratoiminnasta. Kunnian saivat Matti Ala-Nikkola, Kauko Höysniemi, Taisto Pietilä ja Tapio Lindroos.

SAULin hopeinen ansiomerkki voidaan myöntää vähintään kymmenen vuoden ansiokkaasta seuratoiminnasta. Kunnian saivat Anne Haanpää ja Eino Hildén.

SAULin pronssinen ansiomerkki voidaan myöntää vähintään viiden vuoden ansiokkaasta seuratoiminnasta. Kunnian saivat Jenni Lahtinen, Riitta Lehtonen, Mika Hemmilä ja Irma Saarinen.

SAULin kultainen levyke jaetaan erittäin merkittävistä urheilullista saavutuksista. Tämän levykkeen saivat Satu Auvinen, Rauha Ervalahti, Pekka Forss, Helmi Hoppu, Reijo Häyrinen, Inkeri Janhunen, Usko Jokinen, Eino Järvelä, Tarja Kailajärvi, Pasi Kianstén, Seppo Kykkänen, Kalevi Kytölä, Heikki Lahtinen, Toivo Lehtinen, Jari Leppimäki, Tapani Leppälä, Seppo Mannila, Mirja Mäntylä, Rauno Möttönen, Jaakko Nieminen, Jouko Nikula, Toini Nousiainen, Tellervo Pihlajaniemi, Jorma Pirinen, Tapio Rajamäki, Aatos Sainio, Risto Torvinen, Einari Vainikka, Anne Vakkala ja Marja-Leena Valtonen.

Lisäksi Tapio Lindroos SAULin hallituksen puheenjohtajana palkitsi kultaisella levykkeellä hiihtojaoston puheenjohtajan, Aino Bergin ja yleisurheilujaoston puheenjohtajan, Hannu Kaskisen.

Kailajärvi ja Sainio seuran ykköset

Kunto-Pirkkojen vuoden 2015 naisurheilijaksi valittiin Tarja Kailajärvi ja miesurheilijaksi Aatos Sainio. Kallen pytyllä eli parhaasta tuloksesta palkittiin 61-vuotias Jouko Nikula (vauhditonta pituutta 298 cm). Parhaan tuloksen arviointi perustuu Pentti Niemisen laskemiin alustaviin rankingpisteisiin. Pistejärjestykset julkaistaan 2016 alkupäivinä.

Vuoden 2015 naishiihtäjänä palkittiin Jaana Kuittinen ja mieshiihtäjänä Väinö Pääkkö.

Vuoden 2015 naisluistelijatunnustuksen sai Marjo Salonen ja miesluistelijatunnustuksen Matti Ala-Nikkola.

Pieni osa Kunto-Pirkkojen vuosijuhlassa 2015 palkituista: vas. Riitta Lehtonen, Irma Saarinen, Mika Hemmilä, Jenni Lahtinen, Eino Hildén, Anne Haanpää, Taisto Pietilä, Kauko Höysniemi, Matti Ala-Nikkola ja Eila Laapotti.

Valokuvia 35-vuotisjuhlasta täällä.

Tags: