Sivuilla voi esiintyä ajoittain ulkoasuun liittyviä tilapäisiä tai pysyviä muutoksia. Ilmoita ongelmista yllapito(at)kuntopirkat.fi.

Kunto-Pirkoille SAUL-malja 2015

alkuper.: 2015-10-18 09:45:01 -- hookoo -- yhdistys

Kunto-Pirkat hankki 35-vuotisjuhlavuonnaan 30. kerran vuoden parhaan seuran palkinnon. Kiertopalkinto jaettiin Kunto-Pirkkojen ja Suomen Aikuisurheiluliiton yhteisessä vuosijuhlassa 17.10.2015 Tampereella, Hotelli Pinjassa. Kunto-Pirkat paransi selvästi SM-pistemääräänsä vuoteen 2014 verrattuna, mutta kaksi kovinta kilpaseuraa paransivat menestystään vielä kovemmin. SAULin pistelaskun mukaan Kunto-Pirkat hankki 16 SM-kisasta 1 352 pistettä, Jyväskylän Kenttäurheilijat  (JKU) 1 330 pistettä ja Helsingin Kisa-Veikot 1 080 pistettä. JKU voitti naisten maljan ylivoimaisesti 1 022 pisteellä, Kunto-Pirkkojen naiset olivat hyviä kakkosia 579 pisteellä. Lahti Sport35+ oli viime vuoden lailla naisten kolmas (nyt 368 pistettä).

Kunto-Pirkat voitti veteraaniurheilijoiden eli SAULin parhaan seuran maljan myös 35-juhlavuonnaan. Potretissa Seppo Mannila, Riitta Lehtonen, Taisto Pietilä. Tapio Lindroos, Jaana Kuittinen, Aino Berg, Anne Haanpää, Jenni Lahtinen, Väinö Pääkkö, Heikki Lahtinen (takana Tapio Rajamäki, Mirja Mäntylä, Mika Hemmilä, Rauha Ervalahti, Toini Nousiainen, Aatos Sainio ja Jouko Nikula.

SAULin syyskokous valitsi Kunto-Pirkkojen puheenjohtajan, Tapio Lindroosin, SAUL-hallituksen puheenjohtajaksi toiselle kaksivuotiskaudelle.

SAULin toiminnanjohtaja Vesa Lappalainen (oik.) luovutti kuin luovuttikin SAUL-maljan Kunto-Pirkoille myös tänä vuonna. Tapio Lindroos kutsuu jo muita osallisia kunniapaikalle (ks. edellinen kuva).