Sivuilla voi esiintyä ajoittain ulkoasuun liittyviä tilapäisiä tai pysyviä muutoksia. Ilmoita ongelmista yllapito(at)kuntopirkat.fi.

Seura juhlii 17.10.

alkuper.: 2015-04-26 19:32:51 -- hookoo -- yhdistys

Kunto-Pirkat juhlii 35-vuotista taivaltaan 17. lokakuuta Cumulus Hotelli Pinjassa, Olympia-salissa, Satakunnankadulla. Ohjelmaan sisältyvät seuran omat sekä Suomen Aikuisurheiluliiton palkitsemiset, musisoinnit ja muut viihteet. Ennen tanssikenkien putsausta kuntopirkkalaiset osallistuvat moniin SM-kisoihin, joista se kuluvana vuonna järjestää ainakin rullailut ja kävelyt. Näin avasi seuran puheenjohtaja Tapio Lindroos Kunto-Pirkkojen kevätkokouksen 26. huhtikuuta 2015.

Lindroos kiitti urheilijoita ja toimitsijoita hyvin onnistuneesta vuodesta 2014. Kaupunkikin on huomaamassa kuntopirkkalaisten ponnistelut, sillä kaupunginavustuksen pitäisi seuraavassa jaossa hieman nousta. Taloudenhoitaja Matti Ala-Nikkola esitteli selvästi ylijäämäisen tilinpäätöksen. Hyvä tulos selittyy paljolti monien järjestettyjen SM-kisojen tuotoilla. Viime vuonna Kunto-Pirkat järjesti muun muassa Suomen veteraaniurheiluhistorian isoimmat hallikisat.

Tämä vuosi on taloudellisesti edellistä vaativampi, mutta vuodesta 2016 odotetaan taas parannusta, kun Kunto-Pirkat järjestää SM-hallikisat 27.-28.2.2016.